project «Ο Μακεδονικός Αγώνας»

Το σχέδιο δράσης με θέμα: «Ο Μακεδονικός Αγώνας» εκπονείται τη σχ. χρονιά 2018-2019 από τους μαθητές όλων των τμημάτων του νηπιαγωγείου με τις υπεύθυνες νηπιαγωγούς (κ. Καπετανάκη Αντωνία, κ. Πάντα Αλεξία, κ. Φωτίου Δήμητρα και κ. Χρυσικοπούλου Παναγιώτα) και σε συνεργασία με το Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης και το Πανεπιστήμιο της Μελβούρνης της Αυστραλίας.

Σκοπός του σχεδίου δράσης είναι τα παιδιά:
•Να αποκτήσουν γνώσεις για τον Μακεδονικό αγώνα.
•Να αναπτύξουν ενδιαφέρον για τα ιστορικά γεγονότα που συνέβησαν κατά τη διάρκεια του Μακεδονικού αγώνα και να αναγνωρίζουν  σημαντικές προσωπικότητες του Μακεδονικού αγώνα.
•Να εξοικειωθούν με το θέατρο σκιών.
•Να εξοικειωθούν με τις νέες τεχνολογίες.
•Να μάθουν να χρησιμοποιούν με την υποστήριξη του εκπαιδευτικού  το κατάλληλο λογισμικό eshadow: για τη δημιουργία ψηφιακού θεάτρου σκιών.
•Να δημιουργήσουν τις δικές τους φιγούρες – ήρωες, το δικό τους σενάριο και τη δική τους παράσταση ψηφιακού θεάτρου σκιών.

Δράσεις που πραγματοποιήθηκαν κατά την υλοποίηση:

• Ανίχνευση των γνώσεων των παιδιών με ημιδομημένες συνεντεύξεις (τι είναι πόλεμος, με ποιους έχουν πολεμήσει οι Έλληνες, πότε ονομάζουμε κάποιον ήρωα, τι είναι ο Μακεδονικός Αγώνας).
  • Καταγραφή των αποριών των παιδιών για τον Μακεδονικό Αγώνα.
  • Αναζήτηση πληροφοριών σχετικά με την περίοδο του Μακεδονικού Αγώνα και συγκέντρωση υλικού.
  • Γνωριμία με τις σημαντικές προσωπικότητες του Μακεδονικού Αγώνα.
  • Επεξεργασία γεωγραφικών χαρτών παλαιότερων εποχών.
  • Δημιουργία Ιστοριογραμμής.
  • Δημιουργία του χάρτη της Ελλάδας με εστίαση στα γεωγραφικά διαμερίσματα.

Τα γεωγραφικά διαμερίσματα της Ελλάδας

• Παραλαβή της Μουσειοσκευής από το μουσείο Μακεδονικού Αγώνα Θεσσαλονίκης και υλοποίηση των προτεινόμενων δράσεων.
Κουκλοθέατρο με ήρωες το καλάμι και το παπύρι από το βάλτο των Γιαννιτσών

Παρατηρούμε το περιεχόμενο της βαλίτσας

Επεξεργαζόμαστε τα παιχνίδια της βαλίτσας

ΜΟΥΣΕΙΟΣΚΕΥΗ 5

• Παρουσίαση από τον Διευθυντή του 7ου Δημοτικού Σχολείου κ. Γιοβανόπουλο Γρηγόρη με θέμα τη δράση των Μακεδονομάχων στην περιοχή της λίμνης των Γιαννιτσών.
Η δράση των Μακεδονομάχων στην περιοχή του Βάλτου

• Παρουσίαση τοπικών παραδοσιακών ενδυμασιών (γυναικείας και ανδρικής) από εκπροσώπους της Εστίας Ρουμλουκιωτών Αλεξάνδρειας.
Παραδοσιακές ενδυμασίες από την περιοχή της Αλεξάνδρειας

• Παρακολούθηση Θεάτρου Σκιών
Θέατρο Σκιών "Ο καραγκιόζης στα καρναβάλια"

Θέατρο Σκιών «Ο καραγκιόζης στα καρναβάλια»

???????????????????????????????

•  Υλοποίηση SKYPE συνομιλιών με τους μαθητές του νηπιαγωγείου της Μελίκης και τους μαθητές των Πειραματικών Νηπιαγωγείων της Θεσσαλονίκης.
  • Δημιουργία του σκηνικού του Θεάτρου Σκιών.
  • Δημιουργία φιγούρων δύο τμημάτων.

Καπετάν Νικηφόρος

Καπετάν Άγρας

• Εξοικείωση των παιδιών με το λογισμικό eshadow.

Οι μαθητές παίζουν με τις φιγούρες των Ηρώων του Μακεδονικού Αγώνα που οι ίδιοι δημιούργησαν.

• Τελική αξιολόγηση του project, (τι έμαθαν οι μαθητές μας από το σχέδιο δράσης που υλοποιήθηκε).