Στις χώρες των χορών ταξίδια στα πέρατα της γης με τους ομορφότερους χορούς

Τη σχολική χρονιά 2015-2016 εκπονήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος σχολικών δραστηριοτήτων ένα πολιτιστικό πρόγραμμα με τίτλο: «Στις χώρες των χορών ταξίδια στα πέρατα της Γης με τους ομορφότερους χορούς». Το πρόγραμμα υλοποίησε το ολοήμερο τμήμα με τις νηπιαγωγούς Πάντα Αλεξία, Φωτίου Δήμητρα και τη νηπιαγωγό παράλληλης στήριξης Δαμιανίδου Βασιλική. Σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές μας να μάθουν διαφορετικά είδη χορών από διάφορες χώρες και να γνωρίσουν τις ενδυμασίες και τα έθιμα της χώρας προέλευσης του εκάστοτε χορού. Όλοι μαζί μάθαμε και χορέψαμε τον Ιταλικό χορό της Ταραντέλας, επισκεφθήκαμε τη σχολή χορού «Black Swan» και παρακολουθήσαμε μια μικρή επίδειξη μπαλέτου. Με αφορμή την 25η Μαρτίου χορέψαμε Ελληνικούς παραδοσιακούς χορούς, (τσάμικο και συρτό). Ανακαλύψαμε έναν τελετουργικό χορό από τη φυλή των Ινδιάνων και προσπαθήσαμε να τον μάθουμε. Γνωρίσαμε το ροκ εντ ρολ και διασκεδάσαμε χορεύοντας. Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στους γονείς τον Ιούνιο.

Από την παρουσίαση του προγράμματος στους γονείς (Ινδιάνικος τελετουργικός χορός)

Μία ομάδα παιδιών έχει αναλάβει να παρουσιάσει το μπαλέτο

Κάποια παιδιά παρουσίασαν τον χορό του Ροκ εν Ρολ