Επίσκεψη στον Λαογραφικό-Πολιτιστικό Σύλλογο «Ο Αμάραντος»

Τη σχολική χρονιά 2015-2016, επισκεφθήκαμε τον λαογραφικό πολιτιστικό σύλλογο «Ο Αμάραντος». Τις επόμενες ημέρες οι μαθητές του ολοήμερου τμήματος έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τα παλαιά αντικείμενα και με την υποστήριξη των νηπιαγωγών Πάντα Αλεξίας, Φωτίου Δήμητρας και της νηπιαγωγού παράλληλης στήριξης Δαμιανίδου Βασιλικής υλοποίησαν ένα σχέδιο εργασίας με θέμα «Αντικείμενα του χθες…». Έφεραν από το σπίτι τους πολλά από τα αντικείμενα του χθες όπως το γκιούμι, το σίδερο με κάρβουνα, τον φανό, την πινακωτή, το κόσκινο, χάλκινα ταψιά και κατσαρόλες, διάφορα υφαντά και κοσμήματα εκείνης της εποχής. Γνώρισαν τη λειτουργία της μυλόπετρας, και έμαθαν ότι όλα τα αντικείμενα και μαγειρικά σκεύη ήταν φτιαγμένα από ξύλο και χαλκό καθώς δεν είχε ανακαλυφθεί ακόμα το γυαλί και το πλαστικό. Στο σχέδιο εργασίας πήραν μέρος και οι μαθητές του α΄κλασικού τμήματος με τη νηπιαγωγό Σιδηροπούλου Χριστίνα. Το σχέδιο εργασίας ολοκληρώθηκε με τη διοργάνωση λαογραφικής έκθεσης στο χώρο του νηπιαγωγείου και την παρουσίασή της στους γονείς των παιδιών.