Ο θαυμαστός κόσμος του νερού

Τη σχολική χρονιά 2015-2016 υλοποιήθηκε στο πλαίσιο των προγραμμάτων της Ευέλικτης Ζώνης από το ολοήμερο τμήμα και τις νηπιαγωγούς Πάντα Αλεξία, Φωτίου Δήμητρα και τη νηπιαγωγό παράλληλης στήριξης Δαμιανίδου Βασιλική ένα ακόμα πρόγραμμα με τίτλο: «Ο θαυμαστός κόσμος του νερού». Σκοπός του προγράμματος ήταν οι μαθητές μας να κατανοήσουν τον κύκλο του νερού και να αντιληφθούν τη διαδρομή του από τις λίμνες και τα ποτάμια, στις σύγχρονες πόλεις και στις βρύσες των σπιτιών. Τα παιδιά μέσα από πολλά πειράματα είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τις φυσικές ιδιότητες του νερού και τους παράγοντες που συνδέονται με τις μεταβολές του. Επίσης, δημιούργησαν μία ηχοϊστορία με θέμα τον κύκλο του νερού και χρησιμοποίησαν αυτοσχέδια μουσικά όργανα για να παράγουν τον ήχο της βροχής. Στο πλαίσιο του προγράμματος επισκέφθηκε το νηπιαγωγείο μας  η υπεύθυνη του Ε.Κ.Φ.Ε. και έδειξε στα παιδιά επιπλέον πειράματα σχετικά με το θέμα. Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στους γονείς τον Ιούνιο.

Ο κύκλος του νερού

Επίδειξη πειραμάτων από την υπεύθυνη του ΕΚΦΕ

Παγοζωγραφική

Υλικά που διαλύονται ή δεν διαλύονται στο νερό