Ταξιδεύω με ένα βιβλίο

Το πρόγραμμα «Ταξιδεύω με ένα βιβλίο» εκπονήθηκε κατά τη σχολική χρονιά 2015-2016 από το ολοήμερο τμήμα και τις νηπιαγωγούς Πάντα Αλεξία, Φωτίου Δήμητρα και τη νηπιαγωγό παράλληλης στήριξης Δαμιανίδου Βασιλική, στο πλαίσιο των προγραμμάτων της ευέλικτης ζώνης. Στόχος μας ήταν οι μαθητές μας να αναπτύξουν την αφηγηματική τους ικανότητα και να γνωρίσουν τα στάδια από τα οποία περνάει ένα βιβλίο μέχρι να ολοκληρωθεί. Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά ασκήθηκαν στην ικανότητα προσεκτικής ακρόασης και αναδιήγησης ιστοριών. Δημιούργησαν το δικό τους παραμύθι με τίτλο: «Η περιπέτεια του Παγοπώλη» και πήραν μέρος στο διαγωνισμό Φιλαναγνωσίας των εκδόσεων Ψυχογιός. Επισκέφθηκαν τη Δημοτική Βιβλιοθήκη Αλεξάνδρειας και  διασκέδασαν συμμετέχοντας διαδραστικά στην αφήγηση λαϊκών παραμυθιών  τα οποία τους αφηγήθηκε ο παραμυθάς-συγγραφέας κ. Δημήτρης Αβούρης. Το πρόγραμμα παρουσιάστηκε στους γονείς τον Ιούνιο.

Διαδραστική αφήγηση παραμυθιών με τον παραμυθά-συγγραφέα κ. Δημήτρη Αβούρη