Επίσκεψη στο Εθνικό Μουσείο Εκπαίδευσης «Χρίστος Τσολάκης»

Το νηπιαγωγείο μας επισκέφθηκε το Εθνικό Μουσείο Εκπαίδευσης στις Βαρβάρες Ημαθίας τον Ιούνιο 2013. Στην επίσκεψη συμμετείχαν και τα 3 τμήματα του νηπιαγωγείου. Τα παιδιά ξεναγήθηκαν στο χώρο του μουσείου και είχαν την ευκαιρία να ανακαλύψουν, μέσα από τα πλούσια εκθέματά του, την σχολική ζωή από τον 19ο αι έως τις μέρες μας.  Στην πλούσια συλλογή του μουσείου περιλαμβάνονται παλιά αναγνωστικά βιβλία από την εποχή της εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης, όπως Το αλφαβητάρι με τον ήλιο, Τα ψηλά βουνά, εποπτικά μέσα διδασκαλίας, συλλογές φυτολογίων, εντόμων, οστράκων, ορυκτών, βαλσαμωμένων πουλιών, γεωγραφικών και ιστορικών χαρτών κ.ά.

Οι μαθητές μας συμμετείχαν σε ένα εργαστήριο με θέμα τα μέσα γραφής, «έκαναν μάθημα» στην παλιά αίθουσα διδασκαλίας που έχει αναπαρασταθεί με μεγάλη επιτυχία από τους συντελεστές του μουσείου. Τέλος, δώρισαν στο μουσείο παλαιό εποπιτικό υλικό διδασκαλίας που βρέθηκε στις αποθήκες του νηπιαγωγείου, ώστε αυτό να βρει τη θέση που του αρμόζει και να αναδειχθεί. Πριν φύγουν απόλαυσαν παιχνίδι στον αύλειο χώρο του μουσείου μαζί με τις νηπιαγωγούς και τους γονείς που τους συνόδευσαν.

Μουσείο Εκπαίδευσης

Μάθημα όπως παλιά στην μουσειακή αίθουσα διδασκαλίας.

Μουσείο

Περιήγηση στους διαδρόμους του μουσείου

Μουσείο

Εργαστήριο «Παλιά μέσα γραφής»