Δραστηριότητες δημιουργικής απασχόλησης (8)

Αγαπητοί γονείς,

σας προτείνουμε μια δραστηριότητα με στόχο τα παιδιά να κατανοήσουν ότι στα φωνήματα της ομιλούμενης γλώσσας αντιστοιχούν γράμματα.

• Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας παρακολουθείστε το παρακάτω βίντεο με τίτλο: «Η μικρή μαϊμού» από την εκπαιδευτική σειρά «Ένα γράμμα μια ιστορία» της Σοφίας Μαντούβαλου.
  • Στη συνέχεια, προτείνετε στα παιδιά σας να σκεφτούν ένα-δύο αντικείμενα από τη φωνούλα Μ μ και να τα ζωγραφίσουν ή να  γράψουν τις λεξούλες με τη δική σας βοήθεια.

• ΜΙΑ ΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ

(οι ευχές και οι ζωγραφιές των μαθητών του α΄πρωινού τμήματος για τη γιορτή της μητέρας).

Παρακάτω θα βρείτε ένα ψηφιακό βιβλίο το οποίο περιέχει λέξεις από Μ μ.  Δημιουργοί του βιβλίου οι μαθητές του 3ου Νηπιαγωγείου υπό την καθοδήγηση της νηπιαγωγού Πάντα Αλεξίας. Πατήστε επάνω για να το ανοίξετε και να το διαβάσετε.