Δραστηριότητες δημιουργικής απασχόλησης (8)

Αγαπητοί γονείς,

σας προτείνουμε μια δραστηριότητα με στόχο τα παιδιά να κατανοήσουν ότι στα φωνήματα της ομιλούμενης γλώσσας αντιστοιχούν γράμματα.

• Με αφορμή τη γιορτή της μητέρας παρακολουθείστε το παρακάτω βίντεο με τίτλο: «Η μικρή μαϊμού» από την εκπαιδευτική σειρά «Ένα γράμμα μια ιστορία» της Σοφίας Μαντούβαλου.
  • Στη συνέχεια, προτείνετε στα παιδιά σας να σκεφτούν ένα-δύο αντικείμενα από τη φωνούλα Μ μ και να τα ζωγραφίσουν ή να  γράψουν τις λεξούλες με τη δική σας βοήθεια.

• ΜΙΑ ΕΥΧΗ ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ

(οι ευχές και οι ζωγραφιές των μαθητών του α΄πρωινού τμήματος για τη γιορτή της μητέρας).

Παρακάτω θα βρείτε ένα ψηφιακό βιβλίο το οποίο περιέχει λέξεις από Μ μ.  Δημιουργοί του βιβλίου οι μαθητές του 3ου Νηπιαγωγείου υπό την καθοδήγηση της νηπιαγωγού Πάντα Αλεξίας. Πατήστε επάνω για να το ανοίξετε και να το διαβάσετε.

Δραστηριότητες για τη Γιορτή της μητέρας

«ΜΗΤΕΡΑ» : Ύπαρξη πολύτιμη…

Χρόνια πολλά σε όλες τις μανούλες, να είστε γερές και να φροντίζετε τις οικογένειές σας.

Παρακάτω ακολουθεί μια διαδραστική αφίσα με δραστηριότητες για τη γιορτή της μητέρας.